کیلو کالری چیست ؟ کالری چیست ؟ واحد گرما در رادیاتور قرنیزی چیست ؟
ساعات کاری: 08:30-17:30
مشاوره و سفارش : 873 53 54 0912 --- 873 61 877 021

کیلو کالری به چه معناست؟

کیلوکالری، واحد گرمایش رادیاتور قرنیزی

امروز می خواهیم در مورد موضوع مهمی در مورد گرما و رادیاتورهای قرنیزی صحبت کنیم. کیلوکالری، واحدی که همه ما آن را به عنوان واحدی برای سنجش انرژی و گرما می شناسیم. با ما همراه باشید تا بیشتر با این مقیاس آشنا شویم:

کالری چیست؟ کیلو کالری چیست؟ 

کالری (Calorie) برای اولین بار در سال ۱۸۲۴ میلادی توسط نیکلاس کلمان به عنوان واحدی از گرما تعریف شد. واژه کالری از واژه لاتین (calor) به معنی گرماگرفته شده است. بین سال‌های ۱۸۴۱ و ۱۸۶۷ این لغت به فرهنگ‌های انگلیسی و فرانسوی اضافه شد.

کالری به دو صورت تعریف می‌شود:

کالری کوچک یا گرم‌کالری

(نماد:cal) که برابر است با مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای ۱ گرم آب در فشار هوای ۱ اتمسفر به اندازه ۱ درجه سلسیوس.

کالری بزرگ یا کیلوگرم‌کالری(کیلوکالری)

(نماد: kcal) که همان  کالری غذایی( food calorie) است و مقدار آن برابر است با مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای °۱ سانتیگرادی ۱ کیلوگرم آب.

۱ یک کالری بزرگ برابر است با ۱۰۰۰ کالری کوچک.(میزان انرژی غذایی که می‌خوریم با کیلوکالری اندازه‌گیری می‌شود)

این واحدها سالها در سیستم اندازه‌گیری متریک استفاده می‌شدند. در سال ۱۹۴۸، جامعه علمی تصمیم گرفت که چون در گرما (مانند کار) انرژی منتقل می‌شود

یکای SI برای گرما باید همان ژول باشد.

  • ۱ کالری کوچک تقریباً برابر است با ۴٫۲ ژول (به طور دقیق ۴٫۱۸۶۸ ژول)
  • ۱ کالری بزرگ تقریباً برابر با ۴٫۲ کیلوژول می‌باشد.

یک کالری عبارت است از مقدار گرمای (انرژی) لازم برای اینکه دمای یک گرم آب را از ۱۴٫۵ درجه به ۱۵٫۵ درجه سلسیوس افزایش دهیم.

واحد گرمایش رادیاتور قرنیزی چیست؟

در رادیاتور قرنیزی یا گرمایش قرنیزی یا قرنیز حرارتی از واحد کیلو کالری برای هر متر طول استفاده می شود. همچنین برای گرمایش شوفاژ یا رادیاتور نیز از واحد کیلو کالری برای هر پره رادیاتور استفاده می شود.

منبع: ویکی پدیا

محصولات مرتبط